Pacienti s dětskou obrnou se vracejí do ordinací

Ve dnech 8.-9. června se v Lázních Velké Losiny na severu Moravy v podhůří Jeseníků konala již podruhé odborná konference na téma postpoliomyelitický syndrom. Proč právě zde? Lázně Velké Losiny jsou jednou z mála lokalit, kde se onemocnění, o kterém se zmíníme blíže, léčí. A také se zmíníme o tom, jak lze pacientům s tímto onemocněním prospět s pomocí produktů Energy.

V první polovině minulého století byla naše republika, ale v podstatě celý svět, opakovaně sužována onemocněním, které se nazývá poliomyelitis anterior acuta, česky dětská obrna. Zajisté mnoho z vás vidělo dnes již hodně starý film, natočený na motivy knížky "Už zase skáču přes kaluže", o chlapci bojujícím právě s touto nemocí. U nás i ve světě proběhlo několik epidemií, než se šíření nemoci zastavilo. Poslední výskyt dětské obrny byl v České republice zaznamenán v roce 1960. Povinné očkování bylo u nás zavedeno od roku 1957 a byli jsme první zemí na světě, kde byla dětská obrna vymýcena (eradikována). V současné době bohužel stále ještě existuje na několika místech v Africe a Indii.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Onemocněly tehdy zejména děti, často ještě kojenci, a mladí dospělí. Dětská obrna je infekční onemocnění nervového systému, konkrétně míšních buněk, které zajišťují hybnost člověka. Každý nemocný je postižený jinou měrou. Obecně po počátečním horečnatém stadiu vznikají obrny (parézy) různého rozsahu a závažnosti. Většinou se jedná o ochrnutí končetin, především dolních. A do určité míry i ochrnutí trupového, při vážnějším průběhu i dýchacího svalstva. V nejhorším případě pacienti i dechově selhávali a byli umísťováni do tzv. železných plic. Mnohým toto "děsivé" zařízení zachránilo život. Po období horeček nastává velmi náročná fáze rehabilitace - cíleného cvičení s ochrnutými končetinami, často v doprovodu bolestí. Každý pacient se do určité míry zlepší, podaří se mu opět postavit na nohy, chodit, cvičit, běhat. Každému jinak. Tito lidé, v té době velmi často ještě děti, se naučili se svým handicapem žít. A nejen žít, ale i studovat, pracovat, sportovat, rodit děti, prostě normálně žít. Ale zrada. Po nějakém čase, dvaceti, nebo třiceti letech, se začaly objevovat další potíže. Co to? Jak to, že když už se jednou ta hrůza překonala, jak je možné, že přichází další? Ano, přichází. Unavené nervové buňky, které celý život dohání za ty, které odumřely, přestávají stačit. A dochází kolikrát k rychlému zhoršování stavu. Pacientům se zhoršuje hybnost, stupňuje se únava, svalová slabost. Ke slovu přicházejí berle, hole, invalidní vozíky. Síly docházejí. Teprve nyní si mnozí uvědomují, že se po celý život snažili, aby dohnali svůj fyzický nedostatek ve srovnání se zdravými lidmi. A často zjišťují, že to poněkud "přehnali". Ti, co se šetřili a více se o sebe starali, např. tím, že pravidelně rehabilitovali a jezdili do lázní, ti se snad cítí lépe.

JAK LZE LIDEM S OBRNOU POMOCI?

Právě o těchto a pro tyto nemocné byla uspořádána konference ve Velkých Losinách. Již od 50. let se sem sjíždějí pacienti s dětskou obrnou na rehabilitaci. Tehdy jako malé děti, nyní již mnozí v pokročilém věku. Konference se zabývala současnou situací u nás i ve světě, možnostmi léčby, rehabilitace, na programu byla přednáška o protetických pomůckách. V rámci bloku zaměřeného na léčbu tohoto onemocnění byla velká část věnována i alternativním terapeutickým přístupům. Připravili jsme přednášku na téma léčení postpoliomyelitického syndromu pomocí tradiční čínské medicíny. A vzhledem k tomu, že Lázně Velké Losiny již nějaký čas spolupracují s firmou Energy, získali účastníci cenné informace o možnostech pomoci pacientům prostřednictvím právě těchto produktů. Na základě výsledků testování Supertronicem u pacientů-obrnářů vychází jednoznačná zkušenost. V jejich případě se jedná o onemocnění nervového systému, což je problém, dostávající se hodně do podstaty člověka. Takže jednoznačně se zde projevuje pozitivní účinek Renolu. Vzhledem k mnoha dalším druhotným obtížím zejména pohybového aparátu ocení každý pacient samozřejmě bioinformační krém Artrin, ať již na drobné či velké klouby, svaly, šlachy, či při bolestech páteře. Samozřejmě nesmíme opomenout Skeletin, jako jeden ze základních doplňků léčby. Vzhledem k tomu, že se při obrně jedná o postižení periferního nervstva, důležitý je Vitamarin. Mnozí pacienti trpí svalovými bolestmi a slabostmi - těm doporučujeme Fytomineral, vhodný je King-Kong. Koupele v Balneolu či Artrinu jednoznačně přinesou úlevu. Často v průběhu pobytu pacientů doplňujeme alternativní metody akupunkturou. Spojení akupunktury a regenerace organismu, šité na míru pomocí Supertronicu, se jeví jako ideální. Pokud má některý z obrnářů potíže s hladinou cholesterolu, v žádném případě není vhodný, ba je dokonce zakázaný (kontraindikovaný) lék klasické medicíny, určený na snižování hladiny cholesterolu. Mohl by způsobit potíže, které by celé onemocnění dokonce zhoršily. Takže potom pacientům jednoznačně doporučujeme Vitamarin. Mnozí pacienti s výše uvedeným onemocněním již svoji zkušenost s produkty Energy mají, jsou členy Klubu Energy a informace z přednášky jednoznačně potvrdili. Konference měla velký ohlas, pacientům, jejich lékařům a fyzioterapeutům přinesla důležité informace a navíc seznámila neznalé s možnostmi a účinky produktů Energy. Rozšířila vědomosti všech o alternativních terapeutických přístupech k pacientům s postpoliomyelitickým syndromem.

Prim. MUDr. Ivana WURSTOVÁ, vedoucí lékařka Lázní Velké Losiny