Moudré tělo a jeho zprávy 5

V minulém díle jsme si slíbili, že ještě zůstaneme u tématu obezity. Jak bylo řečeno, tělo má svůj vnitřní vzor. Ne vždy tento vnitřní vzor odpovídá našim představám o vlastním těle. Změnit toto nastavení není vůbec jednoduché. Už jen dostat se vůbec k informaci, že to skutečně lze. Potom pochopit, z čeho náš vnitřní vzor vychází, na čem závisí, co jej ovlivňuje. A nejvyšším stupněm je jej změnit. A to se málokdy podaří skutečně obézním lidem. Jen ti nejodolnější jsou schopni tvrdou disciplínou trvale snížit svoji hmotnost. Po většinu času mají stejně aspoň nadváhu, starý vzor se prostě dostane do popředí.

 

Vnitřní vzor je kolikrát hodně hluboko ukryt. V minulém díle jsme mluvili o konstelaci, ve které se klientka obalovala proti zranění, které však nepocházelo z její biografie, tedy z jejího vlastního života. Jednalo se o starý, hluboce ukrytý vzor, který pocházel z ženské linie rodinného systému.

Podobné zapletení vídáme téměř ve všech konstelacích na téma obezity. Náš vnitřní vzor vždy ukazuje, jaká váha je pro nás ideální (ovšem my často nevíme proč). Jenže ideální neznamená normální. A také – kdo určuje, co je normální…?

 

JÍDLO MÍSTO LÁSKY

Z našeho rodinného systému si neseme zejména vztah k jídlu, vzory stravování a vůbec vzory životosprávy. Narozené dítě saje ústy přes mateřské mléko potravu, a tedy i lásku. Spojení s matkou, které bylo možné v děloze, se již nikdy nebude opakovat. Postupně dochází k náhradě matky dudlíkem. Dítě má podvědomě touhu vrátit se zpět do jednoty. Do jednoty s matkou. Mnohým tato touha přetrvává dlouho do zralého věku. „Láska prochází žaludkem“ – toto rčení je spojeno již s časným věkem dítěte a v mnoha případech nám dlouho vydrží. Pokud se jedinec v době puberty nevymaní ze závislosti na mámině hrnci, potom bude láska procházet jeho žaludkem i později. Muž si najde ženu, která se o něj bude „láskyplně“ starat, bude mu především vařit... mnoho vztahů stojí na této základní „hodnotě“.

Tloustnutí má mnoho příčin, dostávají se k nám velmi nenápadně. Tloustnutí „ze žalu“ si dokážeme docela dobře představit, většinou toužíme po milované osobě, o kterou jsme přišli... jako kdysi jsme přišli o přísun mateřského mléka. Pocit nedostatku doháníme jídlem. Nedostatku čeho? Dosaďte si sami. Již jsme se také zmiňovali o ochraně před okolím. Když nebudeme tolik atraktivní, tolik aktivní, tolik žádaní.... je to nakonec pohodlnější. Touha po klidu, po pohodlí. Pasivita. Anebo se vlastně ani nechceme do ničeho zapojit a postupně, když už hodně přibereme, už ani nemůžeme. Já přece nemůžu...

 

HODNÝ CHLAPEČEK HEZKY PAPÁ

Ale zpět k dítěti, k tomu, co jej učíme. Pokud necháme malé dítě jíst tak, jak si dá samo, nikdy se nepřejí, nikdy nesní nic, co by mu škodilo. Velmi brzy jej však toto všechno odnaučíme. Pěkně papej, hodný chlapeček. Nehodný chlapeček zřejmě papá špatně... za maminku, za tatínka. Které dítě by odmítlo? I když už má plné bříško. Postupně se odnaučí poslouchat základní instinkty. Pamatujete si, kdy děti svačily ve škole chleba s tvarohem? A dnes? Tyčinky Snickers, Bounty, Mars? Kdo to těm dětem podstrčil? Chtěl pro ně to nejlepší? A co takhle výměnný obchod? Když tu na mě počkáš, když to na mě neřekneš, dám ti něco na zub. A co sladká náplast na bolístku? Máš odřené kolínko, přiložíme čokoládku a nic nebude bolet… Výčet by byl dlouhý.

Nejlepší pro děti ale je vždy především vzor rodičů, protože ten je určující. A jsme opět v rodinném systému: přecpávala se babička, maminka, budu se cpát i já. Pokud si toho nevšimnu, můj vnitřní vzor, který si nesu, mě bude vyživovat dál.

 

MÓDNÍ DIKTÁT

A ještě něco málo o módě. Ideál ženské krásy (když se zaměříme spíše na ženu) byl v každé kultuře jiný, nesrovnatelný, ženské tvary byly v průběhu staletí hodnoceny různě. Ale žena je ženou především s jejími ženskými tvary. Módní diktát však dnes velí jinak. Málokdo uvažuje nad tím, že módní návrháři, nutící ženy západního světa být věšáky na oblečení, jsou homosexuálové, kteří většinou nechápou funkci a poslání ženy. Tudíž ani nevědí, jak by měla žena vlastně vypadat. Velká část žen, které si nejsou jisty samy sebou, se takovým diktátům podřizuje. Sebevědomá žena si nenechá určovat, jak má vypadat. Dříve, v dobách matriarchátu, byla žena matkou rodu, skutečně Matkou s velkým M, a i její tělesné schéma tomu odpovídalo. Ale to už je dávno... A teď si vyberte!

 

MUDr. Ivana WURSTOVÁ

(V textu čerpáno z knihy: Rüdiger Dahlke, „Máte problémy s váhou?“)

Zpět na seznam článků