Moudré tělo a jeho zprávy 6

Na seminář zdravotních konstelací přichází mladá žena. Nemá žádné zdravotní potíže, kdysi vrcholová sportovkyně, věk kolem 40 let. Má zájem se podívat na své tělo, co by potřebovalo a jak se mu, respektive jí, daří. Máme hodně účastníků, takže můžeme postavit všechny důležité orgány.

ORGÁNY UKAZUJÍ, CO SE DĚJE V MYSLI

Klientka zůstává sedět na svém místě. Je vtipné sledovat, kteří účastníci jsou vybráni za jaké orgány. Nejbystřejší a nejenergičtější muž semináře je vybrán za mozek, aby měl vše pod kontrolou. Poněkud smutný pán hraje močový měchýř, slečna, která, jak se později přiznala, večírkovala celý týden a popíjela alkohol, hraje játra. Náš hlavní detoxikační orgán, co se odbourávání alkoholu týče.

Rozestavíme orgány a hned vzápětí se nejmladší účastnice, hrající žlučník, choulí u nohou klientky. Zaujímá embryonální polohu, tedy polohu plodu. Je zřejmé, že půjde o téma nenarozeného dítěte. Klientku blíže neznám, stejně jako žádné podrobnosti z jejího života. Abych neovlivňovala děj konstelace, na nic se jí neptám. Jen společně sledujeme orgány, jak se jim daří a co by rády.

Srdce je schoulené, bez síly, plíce mají snahu mu pomoci. Žaludek je poněkud nervózní, hledá svůj sdružený orgán, slinivku. Tato je otočená zády k celému dění a nechce nikoho vidět. Střeva se povalují opodál a nic zvláštního z nich nevypadne :-). A mozek krouží nervózně kolem, má snahu orgány dirigovat a pohánět k výkonu. Ale mozek sám bez spojení s dalšími nic nezmůže. Je trošku terčem posměchu ostatních orgánů i účastníků semináře, kteří sedí okolo a přihlížejí. Je velmi užitečné uvidět z odstupu, o čem je naše myšlení. A jak je nám velmi často na obtíž.

OD MOZKU K SRDCI

Postupně se celá konstelace začíná hýbat směrem k srdci. Všechny orgány začínají chápat, že když nebude srdce bít, tak jak má, ostatní také nebudou v pořádku. A dají se do práce. Můžeme zde vidět pomoc sdružených orgánů i ostatních dle pravidel TČM. Poněkud vzdorovitý žaludek se začíná zajímat o dění v konstelaci, přitahuje a zapojuje slinivku. Močový měchýř se motá kolem ledvin, je stále smutný a hledá svoje místo. Nejvíce se začínají snažit játra. Srdce potřebuje dost tepla a energie ke svému fungování. Ale co s tím žlučníčkem? Leží tady chudák na zemi, choulí se do klubíčka a je moc smutný. Chtěl by pozornost, to je jasné. A o tom celá konstelace je. Játra přivolávají ostatní orgány ke žlučníku. Srdce se na něj nemůže podívat. Ptám se klientky, zda ve svém životě řešila situaci s nenarozeným dítětem, respektive potratem. Udává, že ve svých asi 20 letech otěhotněla, ale protože vrcholově sportovala, dítě se v děloze neudrželo a samovolně potratila. Celou věc s manželem vzali jako fakt, dávno se událostí netrápila. Měla další dvě již dospívající děti. Ale to nenarozené dítě tady bylo nadále a chtělo svoji pozornost.

„PATŘÍŠ K NÁM!“

Všechny klientčiny orgány teď stály kolem klientky a čekali, co ona udělá. Žaludek a močový měchýř se tlačily co nejblíže. Postupně bylo zřejmé, že žaludek je dcera a močový měchýř malý syn klientky. Začaly pomáhat žlučníku vstát. Vyzvala jsem klientku, aby je všechny objala. Udělala to bez váhání, protože již sama cítila, kam ji to vede. Žlučníček začal roztávat, stejně jako zástupce, hrající srdce. Patříte všichni ke mně, vyslovila klientka k orgánům, které objímala a v celé skupině nastalo velké uvolnění a úleva. Nenarozený člen rodinného systému byl uviděn a přijat. Patříš k nám. Kouzelné slovo rodinných konstelací. To, co klientka na rozumové rovině vůbec neřešila, tělo si velmi dobře pamatovalo. Srdce bylo smutné, tím pádem byly do určité míry „smutné“ i ostatní orgány. A proč byl tím nenarozeným dítětem zrovna žlučník? Žlučník, jak víme z učení TČM, je nositelem potlačeného vzteku, křivdy, viny... můžete si dosadit. Hodně hluboko uložený pocit křivdy, že nedošlo k narození, k naplnění úkolu ženy. Mozek to zpracoval, srdce ne.

Co k tomu dodat? Mozek to v konstelaci nakonec vzdal a poklonil se svým kamarádům orgánům. Žlučníček zářil štěstím, stejně jako klienka. Byla hodně překvapená, tuto zprávu opravdu nečekala. Na léčení starých zranění není nikdy pozdě. Stejně jako na léčení jakýchkoliv našich tělesných neduhů.

Zpět na seznam článků