Moudré tělo a jeho zprávy 11

Dusím se a nevím proč!

 

Podzim. Období pod nadvládou kovu. Sdružené orgány tohoto období jsou plíce a tlusté střevo. Tedy dýchání a vylučování.
Eva ke mně chodí do ordinace s obtížemi, které má poměrně velké množství pacientů. Stavy paniky. Kdy má pocit nedostatku vzduchu, pocit, že se udusí. A velký strach v tu chvíli. Stav se dostavuje nečekaně, většinu v noci, kdy klidně spí a náhle je probuzena pocitem, že se udusí.  Aplikujeme akupunkturu k posílení plic, nasazujeme Vironal. Přechodně se stav zlepšuje, ale začíná být postupně zřejmé, že tato terapie nebude dostačující. Že bude nutno se podívat pod pokličku.


Eva přichází na seminář, je ochotna jít dále, za symptom, tedy do určité míry projít svým strachem z udušení. Ujištění, že se při práci v semináři neudusí, ji uklidňuje a můžeme začít pracovat. Chvíli si povídáme a ptám se: „ Kdo z Tvé rodiny se kdy dusil? Byl zasypán, nemocen, topil se?“ Eva je okamžitě orientovaná, říká, že její otec se kdysi, když byla ještě hodně malá, topil A že jej zachránili na poslední chvíli. Nikdy už nebyl stejný jako dřív. Klient většinou okamžitě zareaguje, pokud se trefíme na hlavičku. Eva na mne nevěřícně hledí. Dobře, máme první stopu, podíváme se na to blíže.
„Vyber si někoho za sebe, za svého otce a za symptom – dušení.“


Zástupkyně Evy hned od začátku dlouhou dobu fascinovaně sleduje svého otce. Je zde vidět hluboká láska a oddanost. Stavíme i zástupkyni matky, ale zde mezi matkou a dcerou neproudí nic. Symptom dušení stojí velmi blízko otce.To zástupkyni Evy nedělá dobře, snaží se jej od otce oddělit. Otec se dušení také brání, ale brání i dceři, aby vstupovala mezi něj a symptom. Dobře chápe, že dušení patří k němu, ale na druhou stranu je trošku rád, že to chce vzít někdo za něj.


Nechávám zástupkyni Evy vstoupit mezi otce a symptom. Podívej se na otce a řekni mu: „ Tati udusím se za tebe.“ A v tu chvíli to zástupkyně říká s hlubokým přesvědčením. Skutečná Eva, sedící opodál na židli, nevěří svým očím.  O své silné vazbě na otce ví, ale že by až tak, k sebezničení? Tak to tedy ne. Beru skutečnou Evu a stavím ji na její místo, tedy zástupkyně vystupuje z role a Eva se staví proti svému otci. Říkám jí, ať nic nedělá, ať se jen dívá. Proběhne hluboká chvíle, v mlčení, ale všichni v místnosti cítí, že se zde děje něco podstatného.“Tati, nechávám ti, co je  tvoje a já půjdu svoji vlastní cestou.“ Věta, která osvobozuje. Úleva přichází jak u Evy, tak i u otce. Symptom čeká, až Eva poodstoupí a usmívá se na svého „majitele“. „Děkuji ti“, zazní od otce. Ukončuji konstelaci, vše je jasné. Úleva je znát v celé místnosti, „dusivá“ atmosféra mizí.


No a vy, kteří se z jakéhokoliv důvodu dusíte, zamyslete se, co Vám to způsobuje. Ne vždy je snadné zjistit, odkud potíže přicházejí. A pokud si chcete jen posílit na podzim odolnost organismu, sáhněte po Vironalu. Může Vám pomoci i pochopit.

Zpět na seznam článků